Słoneczne pieśni

Jedna z nie tak wielu kobiet w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn, wybitna kompozytorka Sofia Gubaidulina, obchodzi w tym roku swoje 80 urodziny. Z tej okazji w miniony piątek po raz pierwszy w Gdańsku został wykonany jej utwór "Sonnengesang". W programie koncertu znalazł się też utwór "Lulling the sun" gruzińskiego kompozytora Giya Kancheliego, także zaprezentowany w Gdańsku po raz pierwszy.
Kiedy w przepięknie oświetlonym kościele św. Katarzyny zabrzmiały pierwsze dźwięki słonecznej kołysanki Kancheliego, wiedziałam już, że ten koncert będzie wyjątkowy. Polski Chór Kameralny zawsze bezbłędnie wykonuje nawet najtrudniejszy repertuar, ale dawno nie czułam się tak poruszona, słuchając ich interpretacji. Pozornie prosta kompozycja zawierała w sobie głębię i emocjonalność, którą wydobył z chóru dyrygujący gościnnie znakomity Jerzy Swoboda. Tekst utworu to tylko jedno słowo - "słońce", ale śpiewane w 27 językach. Było to zgrabne nawiązanie do faktu, że koncert odbył się w ramach Roku Jana Heweliusza.
Zupełnie inny, nie tak delikatny, był utwór Sofii Gubaiduliny. Jej interpretacja słynnego tekstu "Pieśni słonecznej", napisanej prawdopodobnie prze św. Franciszka z Asyżu, przewodzi na myśl siłę żywiołów wymienionych w tekście. Bardzo dynamiczna, ciągle zmieniająca się kompozycja była ogromnym wyzwaniem dla wszystkich wykonawców. Kompozytorka umieściła w niej aż 24 partie głosowe, a że dokładnie tylu członków liczy Polski Chór Kameralny, każdy z chórzystów był właściwie solistą. Gwiazdą wieczoru był jednak znakomity wiolonczelista Andrzej Bauer. Sofia Gubaidulina zadedykowała swój utwór Mścisławowi Rostropwiczowi, partia wiolonczeli w jej "Pieśni słonecznej" jest chyba najważniejsza. Bauer zdumiewająco poradził sobie z każdym elementem tej kompozycji. Zarówno wzruszające, kantylenowe fragmenty, jak i te eksperymentalne, obejmujące przestrajanie instrumentu czy używanie go jako perkusji, były wykonane bez zarzutu.
Współczesna muzyka poważna ma bardzo różne oblicza, często sprawia trudność mniej wyrobionemu słuchaczowi. Piątkowy koncert pokazał, że ta muzyka potrafi być piękna. Ambitny repertuar, znakomici wykonawcy i do tego efektowna oprawa wizualna - oby takie koncerty zdarzały się w Gdańsku coraz częściej.
Maja Korbut

Polska Dziennik Bałtycki / 3 listopada 2011

Hakenberger CD1 | 01 27 Omni Tempore a 8, Exultate Deo

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

Pieśni Legionowe 07 Strzelcy

Pieśni Legionowe 12 Róże

PENDERECKI 04 Sanctus

PENDERECKI 09 KADDISH

PENDERECKI Psalm Dawida XXX

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 02 Oj maluśki

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 3 Carol & Motets 03 Mędrcy świata

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 05 Tagesgebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 06 Gabengebet

Paweł Łukaszewski Musica Sacra 2 07 Schlussgebet

Wolność 03 Spij dobrze Synu

Hakenberger CD1 | 05 28 In Natvitate Domini a 12, Hodie Christus natus est

BIP
Instytucja Kultury
Miasta Gdańska
grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Mozartiananewsletter