XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
21-27.08.2022, Gdańsk
„Klnę się na Boga i na swój honor, że uważam pańskiego syna za największego kompozytora, jakiego znam osobiście lub z imienia; ma najdoskonalszy smak i wiedzę na temat komponowania”, oznajmił pewnego dnia Joseph Haydn Leopoldowi Mozartowi. Słowo „smak” jest wieloznaczne. Haydn użył go jako synonimu gustu i upodobań. Dlaczegóż jednak nie zabawić się w poszukiwanie związków muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta z innym znaczeniem tego słowa? Zwłaszcza, że od ponad stu lat, za sprawą pistacjowo-marcepanowych Mozartkugeln stworzonych przez wiedeńskiego cukiernika Paula Fürsta, nazwisko twórcy Wesela Figara kojarzy się z pyszną słodyczą. Chociaż, przyglądając mu się z innej perspektywy, wypada stwierdzić, że źródło, z którego mógł wytrysnąć jego geniusz, było – słone.
Danuta Gwizdalanka „O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki” (fragment komentarza do programu festiwalu)
XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w dniach 21-27 sierpnia, po dwóch latach przerwy, powraca do swego pełnego wymiaru, czyli siedmiu festiwalowych dni. Dzięki współpracy organizacyjnej z Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz gdańską kurią metropolitarną koncerty odbywać się będą w prestiżowych lokalizacjach jak Dwór Artusa, Archikatedra Oliwska, dziedziniec przed Pałacem Opatów, Park Oliwski.
W cyklu „Mozart Kameralnie” w dniach 21-23 sierpnia wystąpią instrumentaliści orkiestry Deutsche Oper Berlin: klarnecista solo - Matthias Höfele oraz koncertmistrz - Tomasz Tomaszewski z Polish String Quartet Berlin, Polski Zespół Basethornowy oraz litewska sopranistka Lina Dambrauskaite.
W dniu 24 sierpnia, na Koncercie Inauguracyjnym wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. W tym samym dniu wieczorem odbędzie się koncert „Mozart 1770… Grand Tour” z udziałem Nando Citarelli i zespołu Compagnia „La Paranza”, którzy zabiorą nas do Mediolanu, Florencji, Rzymu i Neapolu czyli śladami autentycznej podróży Mozarta w 1770 roku.
25 sierpnia - zapraszamy na Operę w Parku – spektakl zatytułowany „Muzyka Nocy” w reżyserii Jerzego Bielunasa, w wykonaniu znakomitych śpiewaków oraz aktorów - Jolanty Fraszyńskiej i Zbigniewa Zamachowskiego, Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego.
Istotnym elementem festiwalu są wydarzenia dla najmłodszych, pobudzające ich wyobraźnię i uczące słuchania klasycznych form muzycznych. W dniach 25 oraz 26 sierpnia odbędą się spektakle dla młodych słuchaczy - „MINIOPERA. Spektakl familijny" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich.
W podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabiorą nas sierpniowymi wieczorami Cezary Paciorek z zespołem (25 sierpnia) oraz wirtuoz fortepianu Leszek Możdżer (26 sierpnia).
W dniu 26 sierpnia odbędzie się również Koncert symfoniczny w wykonaniu znakomitej orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją jej koncertmistrza Jakuba Haufy.
Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie uroczysty Koncert finałowy, w sobotni wieczór 27 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej. Zabrzmi muzyka sakralna Mozarta z udziałem wybitnych śpiewaków międzynarodowych scen muzycznych - Roberta Mameli (sopran), James Laing (kontratenor), Emilio Pons (tenor), Wojtek Gierlach (bas) - Polskiego Chóru Kameralnego oraz jednej z czołowych światowych orkiestr kameralnych, specjalizującej się w wykonaniu muzyki dawnej - Akademie für Alte Musik (Akamus) z Berlina, pod dyrekcją dyrektora i pomysłodawcy gdańskich mozartianów - Jana Łukaszewskiego.
wstęp wolny
na koncerty w Parku Oliwskim (24 – 26 sierpnia)
bilety mozartiana.pl/bilety
na koncerty w Dworze Artusa (21, 22, 23 sierpnia) oraz Archikatedrze Oliwskiej (27 sierpnia)
szczegóły na stronie www.mozartiana.pl