Polski Chór Kameralny, z inicjatywy dyrektora Jana Łukaszewskiego, wydał Album nutowy „Drogi do Niepodległej". Niezwykle interesująca i unikatowa publikacja, wzbogacona o zdjęcia i słowo z ciekawym opisem historyczno-muzykologicznym, zawiera 14 pieśni legionowych oraz 4 utwory Ignacego Jana Paderewskiego, opracowane na chór a cappella przez Ireneusza Łukaszewskiego. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Premiera albumu zaplanowana jest na 12 maja 2022r. – dokładnie w 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego.
Publikacja stanowi utrwalenie interesujących opracowań pieśni legionowych i pieśni Ignacego Jana Paderewskiego do słów Adama Asnyka autorstwa Ireneusza Łukaszewskiego, wybitnego chórmistrza i kompozytora, co niewątpliwie przysłuży się popularyzacji tej bezprecedensowej części polskiej kultury muzycznej. Celem wydania jest wzbudzenie zainteresowania muzycznego oraz ciekawości historycznej dotyczącej drogi do niepodległości, jaką przebyła Rzeczpospolita Polska, pełnej fascynujących i heroicznych losów legionistów oraz wzorcowych postaw patriotycznych.
W Albumie chóralnym „Drogi do Niepodległej” oprócz materiału nutowego znajdują się fotografie związane z Legionami Polskimi i reprodukcje rysunków Artura Grottgera. Wydany jest w kunsztownej oprawie wizualnej (196 stron w formacie B4) autorstwa Dominiki Gzowskiej, gdańskiej malarki i projektantki.
Album przeznaczony jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani śpiewem chóralnym. Poprzez niezwykły kunszt utworów zamieszczonych w albumie i jednocześnie umiarkowany stopień trudności wykonawczych pieśni, publikacja ta może stanowić źródło inspiracji dla chórmistrzów i zespołów zarówno w ruchu amatorskim, jak i profesjonalnym, także na poziomie szkolnym. „Drogi do Niepodległej" udostępnione zostaną bezpłatnie bibliotekom, szkołom, instytucjom muzycznym, muzeom, w nadziei, że wkrótce wzbogacą repertuary licznych koncertów.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego
i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku