Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, o śmierci wybitnego kompozytora i przyjaciela Polskiego Chóru Kameralnego Heinricha Poosa. Zmarł dnia 19.08.2020 r. po południu w szpitalu Hunsrück Klinik Simmern (Nadrenia Palatynat, Niemcy).
Heinrich Poos, syn protestanckiego pastora, urodził się w Boże Narodzenie roku 1928 w niewielkiej, odosobnionej wiosce Seibersbach na wzgórzach Hunsrück, nieopodal Renu.
Początkowo studiował twórczość kościelną w Berlin-Spandau, gdzie inspirował się charyzmatycznymi nauczycielami, na czele ze znakomitym kompozytorem Ernstem Peppingiem. Studiował także dyrygenturę, muzykologię, teologię i filozofię na Politechnice Berlińskiej, gdzie uzyskał tytuł doktora i rozpoczął wykłady. W latach 1971–1994 był profesorem Hochschule der Künste w Berlinie (obecnie Universität der Künste Berlin), działając jednocześnie jako kompozytor, a także publikując prace naukowe z dziedziny analizy muzycznej i historii muzyki. Do końca życia był aktywnym twórcą na obu polach działalności twórczej i naukowej.
Dzieła Heinricha Poosa zawsze były inspirowane słowem. Zarówno kościelne, jak świeckie jego utwory, można określić jako rodzaj muzycznego kazania. Z tego powodu większość kompozycji Poosa to kompozycje z tekstem np. poezją Bertolta Brechta, a przeważającą część tego dorobku stanowią dzieła chóralne. Współpraca artysty z Polskim Chórem Kameralnym była wyjątkowa i trwała już ponad trzydzieści lat. W tym czasie zespół nie tylko prezentował utwory Heinricha Poosa w Polsce i na świecie, ale również dokonał światowych premier takich kompozycji jak m.in. Przypowieść o synu marnotrawnym, Epistulae, Hypostasis oraz pierwszej z trzech fantazji Orfeusz. Polski Chór Kameralny jest również wykonawcą na większości monograficznych albumów z muzyką Heinricha Poosa. Kompletny katalog dzieł kompozytora został opublikowany przez jedną z najsłynniejszych europejskich oficyn wydawniczych – Schott Music.
Heinrich Poos, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych niemieckich kompozytorów muzyki chóralnej.
Cześć Jego pamięci.