
Gdański Festiwal Muzyczny 2021 jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w 2008 roku. Formuła Festiwalu jest otwarta, niemniej indywidualny atrybut każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące mu przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. Do tej pory wystąpili w tej roli m. in. Elżbieta Sikora, Ewa Pobłocka, Stefania Toczyska, Konstanty Andrzej Kulka, Włodzimierz Nahorny, Daniel Reuss i Maxim Vengerov.
Festiwal uwzględniał również ważne rocznice, m. in. rok F. Chopina, W. Lutosławskiego i G. Verdiego, a jego pierwsza odsłona była poświęcona pamięci dwóch wielkich gdańskich pedagogów - profesora Stefana Hermana i profesora Zbigniewa Śliwińskiego.
Premiera Te Deum Karola Kurpińskiego odbyła się 24 maja 1829 roku w katedrze św. Jana w Warszawie, podczas uroczystości związanych z intronizacją cara Mikołaja I na króla Polski. Było to jedno z trzech dzieł (obok Veni Creator Karola Solivy i Mszy uroczystej Józefa Elsnera) specjalnie napisanych na tę okazję. Te trzy kompozycje zostały twórcom zlecone, a oni sami, niezbyt chętni do pisania na taką okazję, podobno… ciągnęli losy, który z utworów któremu z nich ma przypaść. Tak o nim pisze Łukasz Borowicz w książce programowej najbliższego koncertu: Pomimo skomplikowanych czasów i okoliczności narodziło siędzieło prezentujące najlepsze cechy dojrzałego stylu Kurpińskiego. Doświadczenie operowe Kurpińskiego widoczne jest praktycznie w każdej części, zwraca uwagę liryczne solo klarnetowe rodem z oper Donizettiego, a imponujące solo skrzypcowe jest zapewne związane wpływem Niccola Paganiniego, który także koncertował w Warszawie w związku z koronacją Mikołaja I.
Ogromnym bogactwem treści nasycone jest także Te Deum Josepha Haydna, powstałe w latach 90. XVIII stulecia, a i obecność krótkiego i przepięknego utworu Wolfganga Amadeusa Mozarta w programie wieczoru jest nieprzypadkowa – dla Karola Kurpińskiego jedną z najważniejszych inspiracji była muzyka właśnie tego kompzoytora.