Kalendarz wydarzeń

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Search
Szukaj
42 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej
Czwartek, 15. Sierpień 2019, 20:30
Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Podkramarska 5, Gdańsk

plakat wydarzenia

Miejsce: Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP
Podkramarska 5
Gdańsk

Wspaniała akustyka oraz wyjątkowa atmosfera miejsca, jakim jest największy w Europie ceglany Kościół Mariacki, gwarantują każdemu słuchaczowi szeroką gamę doznań estetycznych i muzycznych. Organizowane koncerty są niepowtarzalną okazją, aby odwiedzić ten ważny ośrodek kulturalny, duchowy i historyczny, będący wizytówką Miasta Gdańska. Jest to jednak przede wszystkim okazja, by usłyszeć niezwykłe brzmienie znajdujących się tam organów, które są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana.

Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2019 może poszczycić się długą, ponad czterdziestoletnią tradycją, wpisując się tym samym już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym czasie zdobyliśmy spore doświadczenie w organizowaniu tego przedsięwzięcia, zyskując spore grono stałych słuchaczy, sympatyków i melomanów, którzy rokrocznie są gośćmi festiwalu. W latach 1978-2018 na Festiwalu zaprezentowało się około 400 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 5 lipca i potrwa do 30 sierpnia. Koncerty będą się odbywać w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Dodatkowo na czwartek 15 sierpnia o godzinie 20:30 zaplanowany został koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Podczas dziesięciu koncertów wystąpią artyści z Belgii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy wykonają zróżnicowany repertuar organowy i chóralny obejmujący dzieła wszystkich epok, zaprezentują szeroką paletę stylów od dawnych dzieł mistrzów muzyki organowej poprzez najbardziej znane kompozycje klasyków po muzykę współczesną (również tę inspirowaną folklorem), a nawet jazzową.