Kalendarz wydarzeń

Widok roku
W roku
Widok miesiąca
W miesiącu
Search
Szukaj
GDAŃSK PAMIĘTA 50 ROCZNICA GRUDNIA '70 40 ROCZNICA ODSŁONIĘCIA POMNIKA POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW 1970.
Środa, 16. Grudzień 2020, 17:00
Europejskie Centrum Solidarności , pl. Solidarności 1, Gdańsk

plakat wydarzenia

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
Gdańsk
80863

50 lat temu w Gdańsku polała się krew, gdy robotnicy wyszli na ulice, a władza wysłała przeciw nim uzbrojone wojsko i milicję. 40 lat temu na pamiątkę ofiar tamtej rewolty, na pl. Solidarności stanął pomnik Poległych Stoczniowców 1970 – pierwszy w komunistycznym imperium pomnik ofiar reżimu, symbol walki o niepodległą i demokratyczną Polskę. Miejskie wydarzenia rocznicowe zaplanowano na świeżym powietrzu, a możliwość udziału w nich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej.

Główne miejskie uroczystości rocznicowe odbędą się 16 grudnia na pl. Solidarności – o godz. 17.00. 50 lat temu pod stoczniową bramą życie straciło dwóch robotników, a 40 lat później o tej właśnie porze odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Scenariusz tego wydarzenia zawiera wiele akcentów nawiązujących do uroczystości sprzed 40 lat, m.in. zabrzmi Apel Poległych i „Lacrimosa” w wykonaniu Scholi Cantorum Gedanensis i orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, skomponowana na odsłonięcie pomnika przez Krzysztofa Pendereckiego. W całym mieście rozlegną się też dzwony kościołów.

15 i 16 grudnia w pięciu lokalizacjach zostaną odsłonięte pamiątkowe płyty chodnikowe – oznaczą one miejsca, w których w Grudniu ’70 zginęło sześć osób. Dwie pozostałe tablice, zlokalizowane w okolicach dworca PKP, zostaną zamontowane po tym, jak zakończy się tam remont. To wspólna inicjatywa miasta Gdańska i Stowarzyszenia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. Harmonogram uroczystości publikujemy poniżej.

W dniach 14–15 grudnia odbędzie się zorganizowana przez Europejskie Centrum Solidarności konferencja naukowa pod hasłem: Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim. Napłynęło ponad 30 zgłoszeń ciekawych tematów od naukowców z całej Polski, będzie mowa m.in. o roli Stoczni Gdańskiej w Grudniu ’70, Grudniu ’70 z perspektywy NRD, wpływie świadomości interwencji zbrojnej podczas strajku w Sierpniu ’80, znaczeniu pamięci Grudnia ’70 i Sierpnia ’80, a także zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego w 1989 roku w Polsce nie polała się krew? Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, zaplanowano transmisję online.

Europejskie Centrum Solidarności przygotowuje na dni rocznicowe wydanie okolicznościowej gazety, w której będzie można przeczytać m.in. historie ofiar, wspomnienia lekarzy ratujących wówczas rannych uczestników protestów czy opowieść o powstawaniu pomników upamiętniających ofiary.

Organizatorami uroczystości jubileuszowych są miasto Gdańsk, marszałek województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności. Partnerami wydarzeń są Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” i Gdański Archipelag Kultury.

Transmisja koncertu na www.gdansk.pl oraz www.ecs.gda.pl

 

 

więcej na https://ecs.gda.pl/gdansk-pamieta