Pochodząca z Sycylii Daniela Dolci – klawesynistka i prowadząca zespół MUSICA FIORITA, studiowała muzykę dawną i grę na historycznych instrumentach klawiszowych w Schola Cantorum Basiliensis. Kształciła się także w Amsterdamie u Gustava Leonhardta. Zainspirowana współpracą z Jesperem B. Christensenem koncentruje się głównie na historycznej praktyce wykonawczej basso continuo, opierającej się na XVII- i XVIII-wiecznych źródłach.
Różnorodność doświadczeń Danieli Dolci obejmuje koncerty, wykonania oper, produkcje studyjne dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także nagrania studyjne dokonane zarówno z MUSICA FIORITA (Tallin i Ryga, Petersburg, Oude Muzijk Utrecht; Międzynarodowy Festiwal Haendlowski w Göttingen, Dni Muzyki Dawnej w Herne, Festiwal Tygodnie Muzyki Dawnej w Innsbrucku; tournées po Japonii, Polsce, Włoszech, Niemczech, Argentynie, Boliwii, Urugwaju, projekty taneczne we współpracy z grupami tańca barokowego; sympozja muzykologiczne i in.), jak i z innymi zespołami (René Jacobs - Bachtage Berlin, HM Linde – Festiwal Muzyki Kameralnej w Moskwie). Nagrywała także z zespołami Dulzainas i Concerto di Viole oraz z wiolonczelistą Ivanem Monighettim.
Daniela Dolci dużą wagę przywiązuje również do działalności edukacyjnej. Występuje z wykładami na temat kobiet-kompozytorów i praktyki wykonawczej w muzyce dawnej a także prowadzi klasy mistrzowskie basso continuo i uczy praktyki wykonawczej (Lipsk, Ryga, Moskwa, Sankt Petersburg, Puerto Madryn i Mendoza (Argentyna), Santa Cruz (Boliwia), Uniwersytety w Potenza, Matera i Bolonii). Dyryguje również współczesnymi formacjami, które lubią pogłębiać swoją wiedzę na temat muzyki dawnej.
W 2006 roku honorowi obywatele Chiquitos w Boliwii nadali jej tytuł „ambasador pokoju poprzez muzykę”. W 2008 roku, w uznaniu wysiłków na rzecz promowania kultury włoskiej za granicą, Republika Włoska odznaczyła ją medalem Cavaliere della Stella della dell'Ordine Solidarietà Italiana. W 2010 roku Daniela Dolci otrzymała w Boliwii Hans Roth Prize.