Przez ponad 25 lat zespół MUSICA FIORITA, prowadzony przez Danielę Dolci, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki późnego renesansu i baroku. Zespół stara się promować obecne standardy świadomą historycznie praktyką wykonawczą i jest zobowiązany do bycia wiernym zarówno oryginalnym zapisom nutowym jak i żywotności ich wykonania.
Zróżnicowane wykorzystanie instrumentów takich jak cynk, barokowe skrzypce, flet poprzeczny i viola da gamba, a także obecność znacznej grupy continuo (lutnia, teorba, gitara barokowa, psalterium, harfa, klawesyn i organy) – wszystko to ma na celu dążenie do rozkwitu niuansów muzyki XVII i XVIII wieku (wł. fiore – kwiat). Musica Fiorita, ze swoją instrumentalną i wokalną wirtuozerią i interpretacją bogatą w improwizację, zbliża się do sposobu wykonywania, który może być określany jako „odświeżająco autentyczny”. Dawno zapomniane nuty ożywają ponownie, gdy są osadzone w ich społeczno-historycznym kontekście. Ponadto Musica Fiorita z sukcesem odtwarza subtelność głębokich emocji i uczuć na podobieństwo tych tworzonych w baroku. Tak więc zespół jest bardziej na czasie niż kiedykolwiek.
Musica Fiorita, ze swoją zrównoważoną mieszanką muzyki instrumentalnej i wokalnej oraz kontrastem między muzyką sakralna i świecką, osiąga w swoich programach koncertowych efekt różnorodności ucieleśniany przez wczesny i późny barok. Wykonania wybranej muzyki kameralnej przybierają formę, jak dawniej, spotkań towarzyskich. Z drugiej zaś strony muzyka sakralna opiera się na prostocie, poezji i głębi.
Członkowie zespołu pochodzą z bardzo różnych części świata, mówią różnymi językami, a jednak – co jest specjalnością Musica Fiorita – są zjednoczeni językiem muzyki poprzez studia w Schola Cantorum Basiliensis – Instytucie Badań Muzyczny i Edukacji w Dziedzinie Muzyki Dawnej w szwajcarskiej Bazylei, gdzie nie tylko kształtują swoje artystyczne umiejętności, ale także nabierają chęci do badań, dociekań, odkryć i poszerzania swoich horyzontów.
Zarówno w odniesieniu do znajdowania artystycznego konsensusu (w całej jego różnorodności), jak i w stosunku do repertuaru, instrumentacji i historycznej wierności wykonań, zespół MUSICA FIORITA dąży do zbudowania pomostu pomiędzy muzyką dawną a jej dzisiejszym współczesnym kontekstem.
Więcej informacji na: MUSICA FIORITA